امروز :

طرح ایران تک

2022/08/18

متن خبر

معرفی طرح ایران تک

بر اساس آنچه مورد تأکید کلیه کارشناسان و سیاست­گذاران اقتصادی می­باشد، دستیابی به اهداف چشم ­انداز بیست ساله توسعه کشور در حوزه اقتصادی به ویژه کسب جایگاه اول اقتصادی در آسیای جنوب­ غربی در سال ١۴٠۴ و ایجاد بهبود روز افزون در فضای کسب­ وکار، امری ضروری به نظر می رسد. در این راستا لازم است کلیه طرح­ها و برنامه ­های کلان کشور نیز با در نظر گرفتن این ضرورت و همسو با چشم ­انداز ٢٠ ساله تنظیم و اجرا شود. بدیهی است محیط کسب ­و کار منطقه شمال­غرب به عنوان یکی از قطب­های بزرگ صنعتی کشور از این قاعده مستثنی نبوده و ایجاد بهبود بیش از پیش در آن در راستای تحقق اهداف اقتصادی چشم ­انداز کشور، امری مهم و حیاتی می­باشد. این منطقه که همواره با اتکای به قدرت لایزال الهی، ایمان، عزم ملی و کوشش برنامه ­ریزی شده، به عنوان یکی از پیشکسوتان عرصه صنعت کشور مطرح بوده است، در سالهای اخیر نیز در بسیاری از جنبه­ ها مانند رشد صنعتی، سهم از تولید ناخالص داخلی، صادرات محصولات صنعتی، معدنی و صنایع دستی، اشتغال، میزان سرمایه ­گذاری و غیره در رتبه ­های بالای کشوری قرار داشته و این امر نقش و اهمیت آن را در مسیر توسعه کشور و رسیدن به اهداف چشم ­انداز ٢٠ ساله نمایان تر می‌سازد.

با عنایت به آنچه بیان گردید، نمایندگی ­های سازمان مدیریت صنعتی غرب و شمال­غرب با الهام از رسالت کلی سازمان و در راستای بسط و گسترش تجربیات و خدمات سازمان مرکزی با همکاری نهادهای حاکمیتی و تشکلهای بخش خصوصی ذیربط، با هدف فراهم نمودن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه­های اقتصادی منطقه، طرح ایران­تک را با هدف معرفی برترین و تأثیرگذارترین شرکت­ها در سطح حوزه جغرافیایی این منطقه به اجرا در می­آورند.

هدف اصلی طرح ایران­تک، شفاف­سازی فضای کسب­ وکار و جایگاه اقتصادی شرکت­های استانی و منطقه ای و رتبه­ بندی آنها از نظر میزان تأثیرگذاری در اقتصاد استانی، منطقه ای و ملی با هدف گسترش رقابت میان بنگاه­های اقتصادی و در نتیجه ایجاد بهبود در محیط کسب­ وکار می­باشد.

روش شناسی

در طرح ایران تک، بیش از 25 روش رتبه بندی مورد مطالعه قرار گرفته، مزایا و معایب و محدودیت های هر کدام از روش ها بررسی و بعد از مشورت با اساتید برجسته و صاحب نام این حوزه، در نهایت روش واسپاس که یکی از جدیدترین روش های رتبه بندی است برگزیده شده است.

این روش ترکیبی از دو مدل WSM (جمع وزنی) و WPM (ضرب وزنی)  است و دارای دقت بیشتری در مقایسه با سایر روش ها می باشد. شامل رياضيات ساده و صحيح بوده و در دنياي واقعي كاملاً كاربرد دارد به طوری که مي توان آن را به طور موفقيت آميزی در مورد مسائل تصميم گيري و رتبه بندی مورد استفاده قرار داد. مهم ترین وجه تمایز این روش با سایر روش های مشابه، استفاده از دو مدل ضرب موزون و جمع موزون است. همچنین نیاز به نرم افزار خاصی ندارد و برای رتبه بندی نیازمند وزن شاخص ها است که با استفاده از نظرات خبرگان به دست می آید.

 

انتظار می­رود پس از اجرای این طرح، آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه­های اقتصادی منطقه بیش از پیش فراهم شده و فضای روشن‌تری از کسب­وکار اقتصادی منطقه ارائه گردد. بر همین اساس شرکت­های منتخب در هشتمین دوره از زوایای مختلف، در 8 حوزه و 33 شاخص به شرح جدول زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

   

ردیف

نام حوزه

نام شاخص

 

ردیف

نام حوزه

نام شاخص

1

اشتغال زایی

تعداد کل کارکنان

6

کبفیت خدمات و محصولات

 تعداد گواهینامه های داوطلبانه و معتبر کیفیت محصول

خالص ایجاد اشتغال سالانه

تعداد استاندارد/گواهینامه های تشویقی

نرخ رشد اشتغال

سیستم مدیریت یکپارچه HSE

2

اثربخشی در بازارهای بین المللی

تنوع بازارهای صادراتی

کشورهای آفریقایی و در حال توسعه

کشورهای توسعه یافته آسیایی

کشورهای اروپایی و آمریکایی

خدمات پس از فروش/ گواهی مشتری مداری (ویژه گروههای صنعتی خاص)

رقم صادرات خالص

نسبت اقدامات اصلاحی بر عدم انطباق ها

سرانه صادرات

7

فناوری

تعداد قراردادها با دانشگاهها و مراکز فناوری و شرکتهای دانش بنیان

نرخ رشد صادرات

تعداد کارکنان دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر

شریک/شرکای خارجی

تعداد ثبت اختراع داخلی

3

استفاده هوشمندانه از دارایی ها

بهره وری کل

تعداد ثبت اختراع خارجی (Patent)

4

رشد و بازدهی

بازده دارایی ها

پروانه R&D

 سود خالص

تعداد نوآوری های نتیجه بخش توسط بخش R&D

نرخ رشد فروش

تعداد محصولات جدید و نوآورانه

بازدهی فروش

ارتقای خط تولید

سرانه سود خالص

8

مسئولیت اجتماعی

کمک های نقدی و غیر نقدی به موسسات خیریه یا خانوارهای آسیب پذیر

5

منابع انسانی

تعداد کل دوره های آموزشی تخصصی، مدیریتی و مهارتی

گواهی  CSR (جشنواره مسئولیت اجتماعی)

تعداد گواهینامه های معتبر از سازمان محیط زیست

سرانه نفر ساعت آموزش

تعداد عضویت ها در انجمن های خیریه


 
                  تلفکس دبیرخانه : 33297646-041                                                             مسئول دبیرخانه: آقای احمد دیباور      09144046100