دوره MBA

دوره MBA که برای اولین بار در دهه 1950 به عنوان یک دوره دو ساله تکمیلی در ایالات متحده آمریکا طراحی شد و در دهه 1960 به اروپا صادر شد، در ابتدا با استقبال چندانی از سوی عالم کسب و کار مواجه نشد چرا که در آن دوره اعتقاد براین بود که دنیای آکادمیک و دانشگاه با دنیای کسب و کار بی ارتباط است.

البته این حقیقت را نمی توان نادیده گرفت که دوره MBA به سرعت در درون مراکز آکادمیک که ارتبط چندانی با عالم حرفه ای نداشتند بسط و گسترش یافت. اولین سال این دوره به دروس پایه علم مدیریت اختصاص داشت اما در سال دوم این دوره تخصصی تر می شد و در خلال آن دروس اختیاری نیر ارائه می شد. در این زمان بود که دوره های تخصصی MBA با عناوینی همچون کسب و کار بین الملل، تجارت، مدیریت دولتی و حتی فوتبال نیز ارائه شد. در حالیکه شرط ورود به دوره MBA در ایالات متحده آمریکا همچنان داشتن مدرک لیسانس بود، روی مسائل آکادمیک و نظری بود، مدارس و کالج های برگزار کننده این دوره در اروپا، تاکید بسیار ویژه ای بر روی تجربه پیش از ورود به این دوره داشتنند. منحنی یادگیری افرادی که قبل از ورود به دوره دارای دانش و تجربه کافی در زمینه کسب و کار بودند، نقش موثری در بازبینی و بازنویسی معیارهای ورود به دوره MBA ایفا نمود.

در خلال یک بازه زمانی 30 ساله، از ابتدای دهه 1960، تا پایان دهه 1980، MBA از یک مدرک حرفه ای تزئینی به یک ابزار پرطرفدار برای ایجاد شایستگی ها و قابلیت های لازم جهت یافتن راه حل های مقبول برای مسائل و معضلات موجود در کسب و کار مربوطه تبدیل شد. در اواخر دهه 1970، MBA دیگر راه خود را باز کرده بود و دانشکده های اقتصاد و کسب و کار که در آنها دوره MBA تدریس می شد، به طور چشمگیری در حال افزایش بود.

امروزه، جهانی شدن و تبعات روزافزون آن و سبک زندگی در حال تغییر باعث شده است تا هزاران دانشگاه در سطح جهان ضمن ارائه دوره های MBA، راه های انعطاف پذیرتری جهت یادگیری را نیز در عمل به اجرا در بیاورند که از آن جمله می توان به یادیگری از راه دور، آموزش های پودمانی، آموزش در محل شرکت و آموزش های پاره وفت اشاره نمود.

تغییرات جدید

در عرض بیست سال اخیر تغییرات و تحولات جدیدی که به واسطه عوامل رقابتی ایجاد شده باعث شد تا برنامه دوساله MBA دستخوش تغییراتی از قبیل کوتاهتر شدن طول دوره که در برخی کشورها دوره به صورت یکساله برگزار می شود،ساختار دوره(ساختار پودمانی) بصورت دوره مشترک بین المللی و همچنین بصورت برنامه ای منطبق با نیازها و خواسته های متفاوت گروه های مختلف افراد که به صنایع متفاوت تعلق دارند،اجرا می گردد.