دوره MBA

دوره MBA باعث ارتقاء و افزایش دانش مدیران می گردد و همچنین برای ایجاد و توسعه مهارت های لازم جهت فعالیت در دنیای رقابتی کسب و کار نیز بسیار ضروری است. اگرچه دلایل اکثر متقاضیان شرکت در دوره های MBA بیشتر مادی و ناظر بر افزایش درآمد خود است،

اما دلایل با اهمیت دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که از آن جمله می توان به بسط فرصت های شغلی، پیشبرد حرفه فعلی و گسترده نمودن شبکه های ارتباطی شخصی اشاره نمود. دلایل دیگری نیز وجود دارند که به اندازه دلایل مذکور بااهمیت هستند و احتمالاً از هر کدام از داوطلبان دوره MBA پرسیده شود، آنها را به زبان می آوردند اما یکی از مهمترین دلایل برای شرکت در این دوره، ایجاد فرصت های شغلی بیشتر برای متقاضیان می باشد. چالش هایی که بواسطه ورود به قرن 21 ام در عرصه کسب و کار و تجارت ایجاد شده ، ارتقاء و به روزآوری مهارت ها و ویژگیهای موردنیاز برای پاسخگویی به تقاضای شرکت ها،مشتریان و محیطی را به یک عنصر ضروری تبدیل نموده است. اینجاست که MBA به ابزاری برای ایجاد قابلیت ها و شایستگیهای مورد نیاز تبدیل میشود،جایی که تئوری هایی که آموزش داده میشود به کار یافتن راه حل های مناسب برای مشکلات و مسائل موجود در محیط رقابتی کسب و کار می آیند. در پایان دوره MBA، فرد خود را واجد سطح بالاتری از قابلیت های عملیاتی مدیریتی و تجاری و مهارت های مفهومی مورد نیاز جهت پاسخگوئی به تقاضاهای جدید می یابد.

مزایای گذراندن دوره MBA

با داشتن مدرک MBA می توانید:
• در حرفه خود پیشرفت نمائید.

چه پزشک باشید، چه مهندس یا ناشر یک روزنامه محلی، داشتن مدرک MBA برای پیشرفت در حرفه مربوطه و حرکت به سمت سطوح مدیریتی بسیار راهگشا خواهد بود.

• حرفه فعلی خود را تغییر دهید.اگر فکر می کنید مسیر شغلی شما تناسبی با استعدادها و علایق واقعی تان ندارد، شرکت در دوره MBA به کمک شما خواهد آمد تا گزینه ها موجود برای تغییر وضعیت موجود را مورد شناسایی قرا دهید و دانش مورد نیاز برای این تغییر را نیز کسب نمائید.
• کسب و کاری برای خود داشته باشید
آیا مایل به راه انداختن یک کسب و کار برای خود هستید اما از داشتن تخصص کافی برای راه اندازی کسب و کار در صنعتی که دارای رشد بالایی است، اطمینان کافی ندارید؟ دوره MBA به داوطلبان کمک می کند تا تمام موارد مربوط به راه اندازی یک کسب وکار جدید را از نوشتن طرح کسب و کار گرفته تا به دست آوردن سرمایه مورد جهت راه اندازی آن فرا گیرند. تحقیقات نشان می دهد که نرخ شکست در کسب و کارهای کوچکی که توسط دانش آموختگان دوره های MBA ایجاد می شود، درحدود 50 درصد کمتر از نرخ استاندارد شکست می باشد.
• مهارت تکنیکی و دانش تجاریخود را ارتقاء دهید.
آیا می توان بدون بهره گیری از تحصیلات تکمیلی در زمینه کسب و کار و تجارت، دست به ایجاد یک کسب و کار جدید زد یا به یک پست مدیریتی ارتقاء یافت؟ بله می توان. چیزهای زیادی را می توان بواسطه تجربه کاری فراگرفت. با این حال، دوره MBA فراگیران را در مسیری قرار می دهد که در آن سرعت پیشرفت بواسطه ایجاد فرصت توسعه و ارتقاء دانش عمومی کسب و کار دوچندان می باشد.
• به رهبر و پیشرو دربازارهای نوظهور تبدیل شوید.
آموزش های نوآورانه می تواند در بازارهای و عرصه های نوظهور همانند مدیریت برند، تکنولوژی اطلاعات، تجارت الکترونیک و ارتباطات از راه دور کارایی بسیاری داشته باشند.
• به عضوی از شبکه ای بزرگ تبدیل شوید و به اعضای شبکه دسترسی داشته باشید.
قرار گرفتن در شبکه یکی دیگر از مزایای حضور در دوره های MBA می باشد. از طرفی روش های مورد استفاده در تدریس در دوره های MBA باعث تقویت کار تیمی می گردد، همچنین در خلال دوره MBA فراگیران می توانند ارتباطاتی برقرار نمایند که بعدها و در جریان ایجاد کسب و کار جدید به کار آنان بیاید. اگرچه کسب مدرک MBA به عنوان راهی برای یک کسب و کار موفق در نظر گرفته می شود، اما این به معنای تضمین دریافت پیشنهادهای شغلی متنوع نیست. اما صرف اطلاع یافتن از گزینه ها و انتخاب ها بسیار بااهمیت می باشد.

هدف دوره MBA

هدف كلي اين برنامه كمك به بهبود نظام مديريت سازمان هاي توليدي، صنعتي و بنگاههاي خدماتي خصوصي و دولتي است.انتظار مي رود مديران بنگاه هاي مذكور با شركت در اين برنامه به حرفه مديريت تسلط بيشتري يابند و با استفاده از فنون و تئوري هاي جديد مديريت، وظايف خود را به نحوي موثر تر از سابق انجام دهند. مزيد بر آن انتظار مي رود شركت در اين برنامه راه را براي قبول مسئوليت هاي دشوارتر مديريت توسط شركت كنندگان هموار كند .