دوره MBA

در خلال سال های اخیر، تغییرات فراوانی در بسیاری از جنبه های دنیای کسب و کار به وقوع پیوسته و جهانی شدن در کنار تجارت الکترونیک بسیاری از قوانین حاکم بر این دنیا را دستخوش تغییر نموده است.

با ورود سازمان ها به قرن 21 ام، به چالش های مربوط به توزیع فیزیکی کالاها و خدمات، تکنولوژی اطلاعات و خدمات مالی در یک سرمایه گذاری کارآمد، به طور روزافزونی افزایش یافته است. ده سال ، یک فرد حداکثر می توانست سه یا پنج شغل تعویض نماید، اما امروزه افراد می توانند حتی بیش از شش بار شغل و کسب و کار خود را عوض کنند و همچنین در زمینه های مختلفی دست به کارآفرینی بزنند. تفکر سنتی مبتنی بر اینکه تنها بایستی در زمینه ای مشابه زمینه شغلی قبلی فعالیت نمود یا بایستی در شغل فعلی پله های ترقی را یکی یک و به ترتیب طی نمود، دیگر معتبر نیست. با کوچک تر شدن سازمان ها که بواسطه ادغام آن ها با یکدیگر صورت می گیرد، دانش آموختگان دوره های MBA می توانند نقش پررنگی در شناسایی و ارائه ساختارهای جدید سازمانی داشته باشند. اما برای تحقق چنین چیزی، بایستی شجاعت به چالش کشیدن قوانین حاکم بر دنیای قدیمی و تشکیک در آنچه غیرقابل پرسش و درست جلوه می کند و همچنین جرات تجدید نظر در خصوص تفسیر خود از اموری که درست و اموری که نادرست می پنداریم را داشته باشیم.

عرصه جدید کسب وکار متکی بر افرادی است که به توسعه قابلیت های کارآفرینانه خود علاقه مند هستند، بر روی راه حل های نوآورانه ارزش محور تمرکز می نمایند، مهارت های خلاقانه در زمینه حل مساله خود را ارتقاء می دهند و تغییر را به مثابه یک فرصت می انگارند، چنین افرادی می توانند در ساختارهای تعاملی و جدید سازمانی درگیر شوند، نه به عنوان کارمند در مفهوم سنتی بلکه به معنای کارفرمایانی که در عین واجد تجربه و دانش کافی برای ارائه مشاوره در زمینه راه اندازی کسب و کارجدید می باشند.

تغییرات در محیط کسب و کار و اقتصاد ، مشاغل را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و این بدین معنی است که کارراهه های شغلی منعطف و قابل تعغییر باعث می گردد تا افراد بایستی مهارت های متنوعی کسب نمایند؛ و همچنین با سرمایه گذاری بر روی فرصتهای آموزشی نوآورانه مهارت های پیشرفته تری کسب نمایند. تمام این ها، رشد فردی و بهبود مستمر را تضمین میکند و پاسخی به تغییرات به وقوع پیوسته در عرصه کسب و کار است و منجر به افزودن ارزشی به سازمان است.

دوره MBA که تلفیقی از آموزش علم نظری(یادگیری تئوری ها) و علوم کاربردی است،به طور مستمر مورد بازبینی قرار می گیرد،تا جدیدترین و پیشرفته ترین تغییرات در زمینه علوم و روش های مدیریت در سرفصل های آموزشی آن اعمال گردد.با این حال بخش عمده برنامه آموزشی در دوره های MBA، پیشرفت و توسعه فردی است که در حین آموزش این دوره ها و بعدها حین کار و بهره گیری از آموزش های مربوط به این دوره به وقوع می پیوندد.

آیا دوره MBA برای من مناسب است؟

بسیار مهم است که از همان ایتدا بدانیم شرکت در دوره های MBA قرار است چه دستاوردهایی برای ما داشته باشد. داشتن اهداف روشن باعث می شود تا افراد، چشم انداز روشنی در خصوص آینده شغلی خود داشته باشند. باید در این خصوص که کدام حوزه های عملیاتی در زمینه کسب و کار برای شما جذاب تر هستند، تصمیم بگیرید. حتی اگر تصور روشنی در خصوص گرایش های MBA نیز نداشته باشید، بایستی سوگیری روشنی در خصوص آینده شغلی خود داشته باشید. شاید شما در یک زمینه خاص استعداد ویژه ای دارید که نیازمند پررش است. همچنین بایستی در نظر داشته باشید که ممکن است برای رسیدن به برنامه های بلند مدت خود، نیازمند منابع اضافی بوده باشید، منابعی همچون تجربه کاری مرتبط و آموزش های وظیفه ای که کاستی های شما در راه رسیدن به هدف هایتان را برطرف نمایند.

ممکن است برخی از دانش آموختگان MBA، تصمیم بگیرند تا از محیط بنگاه های بزرگ خارج شوند و وارد شرکت های کوچکتری شوند. اگرچه ممکن است برخی دیگر، پس از گذراندن این دوره، انگیزه لازم برای راه اندازی یک کسب و کار جدید برای خود را پیدا می کنند. اما اگر شما به دنبال کسب اعتبار و توسعه کسب و کار خود هستید یا به دنبال استفاده از دوره MBA به عنوان مجوز ورود به حرفه یا صنعت جدید هستید، بایستی به تصویر بزرگتری نظر کنید. بایستی در زمینه علوم مدیریت، حرفه یا صنعتی که بیش از سایرین توجه شما را جلب می کند، اطلاعات کلی کسب کنید و در خصوص نقاط قوت و ضعف زمینه مورد علاقه خود تحقیق دقیق تری به عمل آورید. سپس بایستی روشن کنید که به عقیده شما چرا شرکت در دوره MBA به شما کمک می کند تابه اهداف مورد نظرتان دست یابید.

آنچه مسلم است این است که یک کاندیدای خوب برای گذراندن دوره MBA کسی است که واجد چندین سال تجربه کاری تمام وقت بوده باشد و همچنین دارای مدرک دانشگاهی در مقطع کارشناسی باشد.

می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا واجد قابلیت های کارآفرینی و رهبری هستید؟

آیا دارای مهارت های کلامی و ارتباطی می باشید؟

آیا دارای نگرشی هستید که شما را به سوی قضاوت سریع سوق نمی دهد؟ در نگرش شما ارزش های انسانی واجد چه جایگاهی میباشد؟

آیا دارای مهارت های تصمیم گیری و تحلیلی، ارتباط میان فردی و کار تیمی هستید؟

آیا در شما حسی قوی در خصوص جهت یابی، نظم شخصی و اخلاقیات وجود دارد؟

آیا می توانید در چارچوب اولویت های خود و اموری که برایتان اهمیت دارید، تعریفی از خویش ارائه دید؟

آیا می توانید سبک زندگی دلخواه خود و سطح امنیت مالی مورد نظر خود را تشریح نمائید؟

آیا قادر به تشریح معنای رضایت شغلی از منظر خود ، می باشد؟

پس از گذراندن دوره MBA احساس خواهید کرد که دیگر تمایلی برای گذراندن هیچ دوره دیگری ندارید. این موضوع البته با توجه به سطح بالای دوره و تکالیف عملی حین آن؛ قابل فهم است . با این حال برای کسانی که علاقه مند به کسب معلومات بیشتر در یک سطح بالاتر می باشند،