دوره MBA

رشته MBA که معادل Master of Business Administration  می باشد، رشته ای است كه دانش آموختگان آن یاد می گیرند كه چگونه یك كسب و كار (business) را اداره نمایند. دوره MBA در دنیا قدمتی 100 ساله دارد و در حال حاضر در كشورهای پیشرفته صنعتی و در بین مدیران، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. گرایش های دوره MBA در حال حاضر در دانشگاه ها و مراكز آموزشی تنوع بسیار بالایی داشته و سالانه در سطح دنیا فارغ التحصیلان این رشته در پست های مهم مدیریتی مشغول به كار می شوند. یكی از گرایش های پرطرفدار دوره MBA در دنیا مدیریت پروژه است که در ایران توسط سازمان مدیریت صنعتی در سطح کارشناسی ارشد MBA مدیریت پروژه ارائه میگردد.
انتخاب درست طرح ها، پروژه ها و همچنین مدیریت آنان همواره یکی از دغدغه های مدیریان بنگاه های اقتصادی، موسسات دولتی و غیر دولتی می باشد. امروزه با تكیه بر دانش مدیریت پروژه، موسسات توانسته اند تا هرچه بهتر به اهداف بخش های توسعه ای و اقتصادی تعریف شده پروژه ها و انجام دقیق آنان دست یابند. در کشور عزیزمان ایران، همواره یکی از چالش برانگیزترین بخش های توسعه ای و اقتصادی تعریف پروژه ها و انجام درست آن است. بسیاری از پروژه های اقتصادی و عمرانی به دلیل عدم دستیابی به اهدافشان شكست خورده اند و صدمات جبران ناپذیری به سازمان ها و در نهایت به كشور وارد كرده اند. كم نیستند مدیران پروژه هایی در كشور كه فقط فعالیتهای پروژه را از نظر فنی خوب می شناسند اما به دلیل آنكه دانش مدیریت پروژه را نمی شناسند نمی توانند به خوبی پروژه ها را مدیریت كرده و آنان را به اهدافشان برسانند، هرچند كه محصول پروژه در نهایت با تاخیر تحویل داده می شود.
سازمان مدیریت صنعتی بر اساس رسالت و ماموریت خود که همانا كمك به توسعه ظرفیت علمی مدیران كشور است، این دوره را بر اساس نیازهای فعلی كشور و روند جهانی آن طراحی و ارائه نموده است. به امید آنكه مدیران پروژه ها و طرح ها بتوانند هرچه بهتر پروژه ها و طرح ها را انتخاب، مدیریت و اجرا كنند.

هدف دوره

هدف دوره کارشناسی ارشد MBA مدیریت پروژه پرورش و ظرفیت سازی علمی مدیریت پروژه برای مدیران، دست اندركاران و كارشناسان ارشد پروژه ها می باشد تا با طی این دوره بتوانند پروژه ها را بر اساس روشها و مدل های علمی و ذیرفته شده انتخاب و مدیریت كنند.

مخاطبین دوره

با توجه به طیف وسیع پروژه ها مخاطبین این دوره می تواند تمامی مدیران، دست اندكاران و كارشناسان ارشد طرح ها و پروژه ها باشد، اهم این افراد شامل : مدیران و كارشناسان ارشد شركت های مهندسی و ساخت تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، مدیران و كارشناسان ارشد شركت های مهندسی و ساخت بخش صنعت حمل و نقل، مدیران و كارشناسان ارشدشركت های مهندسی ساختمان و راه، مدیران و كارشناسان ارشد شركت های مهندسی بخش صنعت برق و آب، مدیران و كارشناسان ارشد شركت های مهندسی نرم افزار: مدیران و كارشناسان ارشد فعال در پروژه های بهبود و استراتژیك در سازمانها، مدیران و كارشناسان ارشد واحدهای طرح و توسعه كسب و كار و محصول.

محتوای دوره

برنامه دوره عالی کارشناسی ارشد MBA مدیریت پروژه كه از چهار بخش دروس پیش نیاز ( 8 واحد)، دروس اصلی (28 واحد)، دروس اختیاری (4 واحد) و پایان نامه ( 4واحد) تشكیل شده اشت حداكثر در طول دو سال به شرح ذیل ارائه خواهد شد.
دروس پیش نیاز ( 5 واحد)
گذراندون دروس پیش نیاز برای همسان سازی دانش دانشجویانی كه در دوره های كارشناسی كمتر با دانش مدیریت آشنایی دارند به شرح ذیل ضروری است.
1. اصول و مبانی مدیریت و سازمان (2 واحد)
2. تصمیم گیری کمی در مدیریت(3 واحد)
دروس اصلی و اختصاصی(30 واحد)
1. مدیریت پروژه ( 2 واحد)
2. تیم سازی(1 واحد)
3. مدیریت استراتژیک پروژه ها و طرح ها (2 واحد)
4. ارزیابی فنی و اقتصادی طرح ها ( 2 واحد)
5. مدیریت محدوده، زمان و هزینه 1 ( 2 واحد)
6. مدیریت محدوده، زمان و هزینه 2 ( 2 واحد)
7. مدیریت ریسک در سبد، طرح و پروژه(2 واحد)
8. مدیریت كیفیت در پروژه( 2 واحد)
9. مدیریت منابع انسانی در پروژه ( 2 واحد)
10. مدیریت ارتباطات در پروژه ( 2 واحد)
11. مدیریت تداركات و ادعا ( 2 واحد)
12. مدیریت تامین منابع مالی در پروژه( 2 واحد)
13. نظام های تحویل پروژه ( 2 واحد)
14. پایان نامه و روش تحقیق (4 واحد)
دروس اختیاری (4 واحد)
1. مهندسی ارزش در پروژه ( 2 واحد)
2. آمادگی برای آزمون PMP ( 2 واحد)
3. حسابداری برای مدیران (2 واحد)
4. آشنایی با قوانین و مقررات پیمانکاری و حقوق تجارت (2 واحد)